Bár az Európa-bajnokságra meggyőző teljesítménnyel kijutott, és a torna egyik, de legfőbb titkos esélyese, a legyel válogatott főleg idegenlégiósokból áll, vigyázó szemünket vessük most mégis egy kicsit a lengyel élvonal történéseire.
Lengyelországban is 16 csapat játszik az első osztályban, bár a mi tízmilliós országunkkal szemben az ugye egy negyvenmilliós. Hogy kik vannak aránytévesztésben, azt tessenek bátran eldönteni.
A bajnokságot nem sörmárkáról, hanem egy távközlési cégről nevezték el, de nemcsak ezért nem mondhatjuk azt, hogy sörfoci (hogy egyébként a lengyel sör milyen, azt nem tudom, de megkóstolnám, az viszont biztos, hogy a fűszeres vodkák finomak).
A bajnokságban nincs fővárosközpontúság, mint ahogyan másmilyen központúság sincs. Az egyetlen varsói csapat, a helyi Honvéd – vagyis a katonacsapat utóda –, a Legia Warszawa, amely idén a második helynél jobbat nem szerezhet meg a bajnokságban. Az első ugyanis meggyőző fölénnyel a Wisla Krakkó lett: bár három forduló még hátravan, 70 pontját már nem érheti be az 56 pontos Legia.
Sőt, a varsóiak azon izgulhatnak, hogy a második hely meglegyen. Mögöttük ugyanis 55 ponttal ott nyomul a Groclin Dyskobolia és 53-mal a Lech Poznan. A tabella másik végén a Zagłębie Sosnowiec (12 pont) már biztosan kiesett, a tabella utolsó előtti helyén a most a nagy múltú Widzew Lódz áll 22 ponttal, de huszáros hajrával még beelőzheti a másik lódzi csapatot, az LKS-t (26) és a most közvetlenül előtte álló Polonia Bytomot (24) is.
Az élvonalban, tudomásunk szerint, jelenleg egy magyar játékos szerepel. A Lothar Matthäus esztelen beválogatósdijának köszönhetően egyszeres magyar válogatott, korábban a Vasastól és a ZTE-től is eltanácsolt önként és dalolva távozott Majoros Árpád. Csapata az ötszörös bajnok Cracovia – igaz, utolsó diadala 1948-ban volt –, amely a 9. helyen áll a bajnokságban (de amikor a mi Árpádunk odament, még csak a 12.-ek voltak). Bár olvasóink néhány kedves mondattal emlékeztettek arra, hogy Vayer Gábort elvitte az LKS Lódz, a klub honlapján nem bukkantunk a nevére, ezért nem írtunk róla.
Egy kicsit a hátországról is: az élvonal alatt egycsoportos másod- és négycsoportos harmadosztály, ez utóbbi alatt regionális alapon szervezett negyed- és ötödosztály, előbbiben 18, utóbbiban 49 csoport. Az ország szövetsége 1955 óta az UEFA tagja, az első klubok 1903-ban alakultak, a már említett két krakkói klub, a Cracovia és a Wisla egyaránt 1906-ban.
Az elmúlt évtizedben a lengyel focit egyértelműen a Wisla Krakkó uralta: a mostani, már biztos bajnoki címe előtt 1998 és 2005 között hétből ötször végzett az élen; igaz, azt megelőzően legutóbb 1978-ban. A lengyel bajnokságokra egyébként is jellemzőek a csapatkorszakok: 1982-től 1993-ig a Ruch Chorzów és a Zagłębie Lubin egy-egy sikerét leszámítva csak a Lech Poznan és a Górnik Zabrze lett bajnok; utóbbinak 1960 és 1967 közöt is összejött hétből hat bajnoki cím. A legtöbbszörös bajnok az egyaránt 14-14 elsőséget begyűjtő Górnik Zabrze és Ruch Chorzów, a Wisla még az idei címével is csak 11-nél jár.